Keresés

Részletes keresés

N e t S h a r k Creative Commons License 1999.08.16 0 0 8
Az eddigi hozzaszolasok alapjan ugy tunik, hogy nem sokan tudjak, mi is az az Intrnet Telefonia. Pedig Perverz Tata nagyjabol leirta. En sem vagyok nagy szakertoje a temanak, de azert valamit mar olvastam rola. Eloszor is, inkabb IP Telefoniarol kell beszelni, mert ezek a szolgaltatasok tipikusan nem az Internetet hasznaljak, hanem sajat, garantalt savszelessegu IP alapu halozatokat, melyek nem (feltetlenul) reszei az Internetnek. Az is IP telefonia, ha ket PC-vel (benne hangkartyaval) rendelkezo ember beszel egymassal mondjuk a NetMeeting program segitsegevel. De ez csak jatek, igaz ezzel is sok penzt lehet megsporolni (en is szoktam igy beszelgetni egyik nagybatyammal, aki Szingapurban lakik), de a minoseg sajnos legtobbszor eleg szar, nem beszelve arrol, hogy csak azzal tudsz beszelni, akinek szinten van PC-je. Ez a IP Telefonia elso szintje. A masodik szint az, amikor a hivo fel a PC elott ul, de a hivott mar egy barmilyen telefon (PSTN). Ilyet lehet csinalni pl. a Net2Phone nevu programmal. Erdemes kiprobalni, frankon lehet vele pl. ingyenes USA-beli szexvonalakat (vagy esetleg hasznosabb dolgokat is) hivni. Ha tetszik a moka, akkor elo lehet fizetni, hogy ne csak ingyenes szamokat hivhass. De a minoseg ugye meg mindig szar, hiszen a csomagok az Interneten mennek, ami nem tudja garantalni a szolgaltatas minoseget. Harmadik lepcsonek lehet tekinteni, amikor az emliett ket modszert megtoldja az ember egy kis hardverrel. Peldaul az Internet PhoneJack nevu kartyaval. Ez a kartya egyutt tud mukodni pl. a fent emlitett ket progival is, es a lenyeg, hogy ra lehet dugni egy hagyomanyos analog telefont, es azt hasznalni beszelgetesre es tarcsazasra, mintha 'rendes' telefon lenne. Itt a kartya vegzi a beszedtomoritest (nem a szoftver), ezert jopar szazalekos minosegjavulas erheto el, es raadasul a megszokott modon tudunk felhivni barkit. A negyedik lepcso pedig az, amirol szerintem itt igazan szo van. Ekkor kerulnek elo azok a berendezesek, amikrol Perverz Tata irt. Ezeket nem te vasarolod meg, hanem a szolgaltato, aki nem az Internetet fogja hasznalni, hanem kulon erre a celra fenntartott IP halozatat, amely aztan csatlakozik valamelyik nagyobb gerinchalozathoz. Hozzad csak be fognak dobni egy reklamanyagot, hogy elo lehet fizetni IP telefonra. Ha elofizetsz, akkor bevezetnek a lakasodba egy kabelt (egy analog vonalat) a vegen egy szabvanyos RJ-11-es csatlakozoval, amit a hagyomanyos telefonodba dughatsz. A kabel masik vege egy Internet Telefon Gateway-be fog csatlakozni, amely atrakja a hivast az IP halozatra. A csomagok elvandorolnak egy masik ilyen szolgaltato gateway-eig, ahol ismet analogga alakulnak, hogy letrejojjon a kapcsolat. Vagy eseteg a hagyomanyos halozatra csatlakozo gateway-ig mennek, ha hagyomanyos (PSTN) szamot hivtunk. Valami ilyesmi.

Remelem, sikerult elmagyaraznom (bar biztos irtam nehany hulyeseget, mert ugye nem vagyok annyira szakember a temaban). A lenyeg, hogy az Internet (IP) Telefonhoz nem kell Internet eleres, lehet, hogy a lakasban nincs is szamitogep. Az elofizetes valoszinuleg nem is percdijas lesz, hanem mondjuk havi atalanydijas, esetleg kulonbozo csomagok formajaban (mint az Internet elofizetes).

neptancos Creative Commons License 1999.08.16 0 0 7
Jelenleg havi 20e HUF körül fizetek vezetékes telefont. havi 10eHUF körül van korlátlan Internetelérés, csókos TV-neteseknek. Plusz a mobildíjak. Ha és amnnyiben ki tudná váltani a netes telefon kicsit szarabb minőségben a hagyományost, elgondolkoznék, hogy döntsek. A "nagymama-problémára" nem jelentene megoldást. A mobil díjakat sem csökkentené.
n.
WAN Creative Commons License 1999.08.15 0 0 6
olcsó lenne a netezés. Olcsóbb, mint a telefon?
Tényleg olcsóbb a netezés külföldre, mintha telefonálnál. De gondolom emiatt a helyi telefonálásban nem is lesz szerepe.
Kovács Balázs Creative Commons License 1999.08.15 0 0 5
Szerintem ne lesz sokkal olcsobb, épp hogy csak olcsóbb lesz!
Pufi Creative Commons License 1999.08.15 0 0 4
Szervusztok!
Nem tartom tul valoszinunek, hogy sokkal olcsobb lesz igy a telefonalas, foleg, ha az elobbi levelben leirt technikai hatteret is figyelembe vesszuk. Ha a kezelesben is ujjat kell tanulni, vegkepp nehezen fog elterjedni. Nagyon sok cegnel preztizsbol az asztalon all a gep direkt internet kapcsolattal, megis inkabb a fax-ot hasznaljak.
tyutyus Creative Commons License 1999.08.15 0 0 3
A kérdésfeltevés azt sugallja, mintha máris olcsó lenne a netezés. Olcsóbb, mint a telefon ?!
Külföldre csak ritkán, különleges esetekben ír emilt az ember, mert a szokásait nehezen adja fel (legszívesebben személyesen kommunikál), de az üzleti élet eseményeit kétségtelenül előnyösen meggyorsítja a technika.
A monopóliumokat nem sajnálom, egyesek dugájukba dőlnek, mások meg combosodnak (rajtunk, netezőkön is)...
ptata Creative Commons License 1999.08.15 0 0 2
Na, hogy valami értelmeset is szóljak a témához :-)

Link < a href="http://www.cisco.com/warp/public/cc/cisco/mkt/iptel/">A Cisco megoldása

Az Ericcson megoldását is olvastam valahol:
Telefon-telefon, fax-fax és PC-telefon kapcsolatokat támogat IP hálózatokon.
A rendszer elemei:
- voice gateway /a PSTN és IP-hálózat közötti átjáró/
- SS7 gateway /a PSTN és az IP-hálózatok közötti jelzések átvitele/
- interactive voice response szolgáltatás
- IPT forgalomirányító és adatmenedzser /netkeeper ill. sitekeeper/
- account seever
- O&M rendszer
- PC kliens szoftver

Több helyet összekötnek az IP-hálózattal /pl. a telefonközpontokat/ mindegyik pont össze van kötve a PSTN-nel /nyilvános telefonhálózat/.

Már most is lehetséges az "IP-telefónia", kell hozzá egy spec. progi +mikrofon és hangkártya a számítógépeikbe.
Bejelentkeznek mind a ketten az Internet szolgáltatójukhoz, elindítják mindektten ezt a programot, megadja X Y IP-címét, és amít X a mikrofonba mond, azt hallja Y.

Eddig rendben is van, de ez nem IP-telefónia

Az "igazi" IP-telefóniának több szintje van.

#1: csak a két telefonközpont között megy a beszélgetés IP-hálózaton.

Ekkor X felveszi a hagyományos telefonját, felhívja rajta Y-t, ő is felveszi hagyományos telefonját, beszélgetnek rajta.
És észre sem veszik, hogy a 2 telefonközpont között a beszélgetés nem a "telefondrótokon" ment, hanem egy IP-hálózaton, ami nem feltétlenül része az Internetnek.

Mondom, semmi különbséget nem vesznek észre. Egyedül a szolgáltató oldotta meg a beszéd továbbítását az IP-hálózaton.

Miért haszna ebből a szolgáltatónak ? Az IP-hálózaton gazdaságosabban lehet adatot átvinni, mint a hagyományos PSTN /nyilvános távbeszélő hálózat/ hálózaton. (lásd csomagkapcsolt - vonalkapcsolt hálózatok).
Így olcsóbb a szolgáltatónak 1 hívás felépítése, amiből
A) növelhető a profit a tarifák növelése nélkül
B) a profit szinten tartásával lejjebb vihető az ár

Ennek fényében egyáltalán nem biztos, hogy olcsóbb lesz az IP-telefónia, mint a hagyományos.
Jelenleg a minősége is alatta van a hagyományos telefonálásénál.

A monopóliumok - IMHO - nem dőlnek meg, 2002-ig a koncessziós törvény védi őket, utána pedig az IP-telefon nélkül is megdőlnek.

A kommunikáció át fog alakulni, hiszen az IP-telefónia más elveket használ, bár remélhetőleg szem előtt tartják majd, hogy a telefonálónak ne kelljen új szabályokat megtanulni /lásd: vedd fel a telfont, várd meg a T-hangot, üsd be a számokat, stb.../

Perverz Tata

ptata Creative Commons License 1999.08.15 0 0 1
Hé korcs, látom, elég nagy paraszt vagy itt is.....

Perverz Tata

Korcs Creative Commons License 1999.08.15 0 0 0
Úgy látszik, "jeegynullas" sincs most ügyeleten. Na nulla
Ügyelet Creative Commons License 1999.08.15 0 0 topiknyitó
Hogy Bell úr találmánya menyire változtatta meg a világot, azt tudjuk.
A celluláris mobil hatását mindenhol látjuk magunk körül, pedig még egyre terjed, mint az influenza. Hogy ma még nem beszél állandóan mindenki mindenkivel, annak főleg anyagi okai vannak: egyszerűen túl drága a fecsegés. De mi lesz, ha kitör az olcsóság? Ha annyiért locsogatunk Tokióba, Los Angelesbe, Kalkuttába szakadt barátunkkal, mint azzal, aki még mindig a Nagydiófa utcában élvezi a nyarat? Márpedig ezt ígéri az IP telefon, amikor majd (már) a Hálón át folyik a beszélgetés. Megdőlnek-e a monopóliumok? Átalakul-e a kommunikáció? Technikáról (szebb) jövőről álmodoznak a szakértők a Kossuth Rádió "Tudósfórum" címu műsorában 16-án, hétfő délután 15.05-15.55-ig. Ha valaki kérdezne, véleményt mondana, azt hétfő délig írja meg ide vagy erre az emailre: Elek László

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!